Γιορτή τσίπουρου

Κάθε χρόνο, το φθινόπωρο, στο Μεσημέρι διοργανώνεται μεγάλη γιορτή τσίπουρου. Το χωριό είναι γνωστό για την παράδοση που έχει στην παρασκευή τσίπουρου και πολλοί κάτοικοί του "βράζουν" στα καζάνια του. Ένα από τα καζάνια είναι και αυτό που υπάρχει στον ανατολικό φράχτη του σχολείου μας και είναι του σχολείου.

Η γιορτή γίνεται συνήθως στα μέσα Οκτωβρίου (2η ή 3η Κυριακή του μήνα) και προσελκύει πλήθος κόσμου από τη γύρω περιοχή και όχι μόνο. Το τσίπουρο ρέει άφθονο, τα ψητά μοσχοβολούν και ο κόσμος χορεύει και διασκεδάζει υπό τους ήχους παραδοσιακής, και όχι μόνο, μουσικής.

xoreuei-o-kosmos1.jpg

Έθιμα γάμου (συνέχεια)

Όταν πηγαίνει ο κουμπάρος να πάρει τη νύφη από το πατρικό της σπίτι για να την πάει στην εκκλησία, τότε ο πατέρας της νύφης και γενικά η οικογένειά της ζητούν από το κουμπαριό χρήματα για να την δώσουν. Και φυσικά ο κουμπάρος πρέπει να είναι αρκετά εφοδιασμένος με αυτά για να πάρει την νύφη. Αρχίζει να δίνει χρήματα, λίγα στην αρχή και περισσότερα μετά μέχρι που η οικογένεια της νύφης "συμφωνήσει" να την δώσει για να πάει στην εκκλησία να παντρευτεί. Όταν "δώσουν" την έγκριση λοιπόν οι δικοί της αρχίζει ένα μικρό γλέντι υπό τους ήχους ορχήστρας. Χορεύουν όλοι μαζί ένα συρτό χορό και αν ο χρόνος και το κέφι το επιτρέπουν χορεύουν και άλλους χορούς μέχρι να πάνε στην εκκλησία.

Κατερίνα Β.

Φωτιές - Κόλιντα Μπάμπω

Στην Ελλάδα έχουμε πολλά έθιμα. Ένα έθιμο, που είναι και του χωριού μας και πολλών άλλων, είναι η Κόλιντα Μπάμπω που γίνεται κάθε χρόνο παραμονές Χριστουγέννων (23 Δεκεμβρίου). Κατά την τελετή μαζεύεται πολύς κόσμος στην πλατεία και ανάβουμε μια μεγάλη φωτιά και χορεύουμε, υπό τους ήχους ζωντανής ορχήστρας, γύρω της όλο το βράδυ μέχρι να σβήσει. Τα παιδιά με τα τρακτέρ φέρνουν ρίζες και σμαρέκες. Ο σύλλογος του χωριού "Αριστοτέλης" ψήνει όλο το βράδυ σουβλάκια και λουκάνικα, σερβίρει ζεστή φασολάδα, τσίπουρο και άλλα ποτά. Η φωτιά συμβολίζει κατά την παράδοση τη φωτιά που άναψαν οι βοσκοί για να ζεστάνουν το μικρό Χριστό στη Βηθλεέμ.
   Εμείς και πολλά άλλα παιδιά βοηθάμε τους μεγάλους με τα ξύλα. Στο κρεοπωλείο τα κρέατα είναι πολλά αλλά τελικά δεν φτάνουν κάθε χρόνο. Για παράδειγμα φέτος τα κρέατα τελείωσαν νωρίς και πήραμε άλλα από τον Άγρα. Επίσης δεν είχαν μαζευτεί πολλές ρίζες όπως άλλες χρονιές αλλά τελικά μας έφτασαν. Ακόμη να υπογραμμίσουμε ότι η στάχτη από τη φωτιά δεν πετιέται αλλά την παίρνουν οι χωρικοί στα χωράφια τους όπου την σκορπίζουν για να έχουν καλύτερη και περισσότερη σοδειά.
   Μας αρέσει πολύ αυτό το έθιμο και το περιμένουμε κάθε χρόνο πως και πως. Επίσης μας αρέσει και η διαδικασία του πάρα πολύ και μάλλον αυτό είναι που μας κάνει κάθε χρόνο να ανυπομονούμε.

Νίκος Γ., Ραφαήλ Γ., Βαγγέλης Π., Μιχάλης Γ., Κατερίνα Β.

Έθιμα γάμου

Στο Μεσημέρι υπάρχουν κάποια έθιμα του γάμου που σε άλλα σημεία είναι διαφορετικά και σε άλλα μοιάζουν ή είναι ίδια με άλλες περιοχές της Ελλάδας.
   Και αναφέρουμε εδώ μερικά από αυτά. Το προζύμι. Ένα κορίτσι ζυμώνει σε μια σκάφη με μπόλικο αλεύρι. Κάνει μια τρύπα στη μέση, βάζει μέσα το προζύμι, ζυμώνει και βάζουν λίγο ζεστό νερό. Μετά ανακατεύει. Όταν τελειώσει βάζουν από πάνω ένα τραπεζομάντηλο, ρίχνουν τη βέρα και μετά όλοι δωρίζουν χρήματα. Αμέσως μετά το κορίτσι που ζύμωσε μπαίνει πρώτη να σύρει το χορό, ρίχνοντας μπροστά της με μια κανάτα νερό. Τα χρήματα που έριξαν όσοι ήταν εκεί, τα μοιράζονται το κορίτσι και οι βοηθοί της.
   Το νυφικό. Γίνεται ως συνήθως το βράδυ της Πέμπτης αφού οι γάμοι γίνονται πάντα Σαββατοκύριακο. Οι φίλοι του γαμπρού και το κουμπαριό πηγαίνουνε στη νύφη το νυφικό μαζί με τα παρανυφάκια. Το χορεύουν με το συρτό (παραδοσιακός χορός). Σερβίρουν στους καλεσμένους και στους προσκεκλημένους πατάτες στο φούρνο με κοτόπουλο, τυρί, τζατζίκι, μπαμπαλάσκες (κεφτεδάκια με χοιρινό και μοσχαρίσιο κιμά), τουρσί και άλλους μεζέδες. Αυτό συνεχίζεται μέχρι τις 2-3 η ώρα τα ξημερώματα υπό τους ήχους της ορχήστρας με χορούς και ποτά.

Κατερίνα Β.

(συνεχίζεται...)

Ο Σύλλογος Διδασκόντων σας καλωσορίζει στην ιστοσελίδα του Δημοτικού Σχολείου Μεσημερίου Έδεσσας.

Καλή περιήγηση.

phet.jpg

.png

ΣΤΑΥΡΟΛΕΞΟ ΕΥΕΛΙΚΤΗΣ ΖΩΝΗΣ Γ-Δ 2014-2015

Θέμα: "Ο Ναός του χωριού μας": Λύστε το σταυρόλεξο πατώντας εδώ.

logo_comenius_cate.jpg

CLICK ON THE ICON ABOVE