ΕΠΙΣΚΕΨΗ ΣΤΙΣ ΠΡΩΤΕΥΟΥΣΕΣ ΤΩΝ ΑΡΧΑΙΩΝ ΜΑΚΕΔΟΝΩΝ

ΕΠΙΣΚΕΨΗ ΣΤΙΣ ΠΡΩΤΕΥΟΥΣΕΣ ΤΩΝ ΑΡΧΑΙΩΝ ΜΑΚΕΔΟΝΩΝ ΚΑΙ ΣΤΗ ΜΟΝΗ ΤΟΥ ΤΙΜΙΟΥ ΠΡΟΔΡΟΜΟΥ ΣΤΗ ΒΕΡΟΙΑ.

Επειδή δεν πρέπει να ξεχνάμε από που προερχόμαστε αλλά και για να εμπεδώσουμε όλα όσα μαθαίνουμε στην Ιστορία, επισκεφθήκαμε, σήμερα 28 Ιανουαρίου 2015 τις αρχαίες πρωτεύουσες των Μακεδόνων. Την Πέλλα και τις Αιγές.

Στην Πέλλα περιηγηθήκαμε στο νέο υπερσύγχρονο Αρχαιολογικό Μουσείο και στις Αιγές ξεναγηθήκαμε στον Τύμβο των περίφημων Βασιλικών Τάφων της Βεργίνας, μνημείο Παγκόσμιας Πολιτιστικής Κληρονομιάς, όπου βρίσκεται και ο τάφος του Φιλίππου Β' πατέρα του Μεγάλου Αλεξάνδρου.

Δεν είμασταν μόνοι μας. Μας συντρόφευαν οι καλεσμένοι μας από τις 7 χώρες (Πορτογαλία, Σκωτία, Λιθουανία, Γαλλία, Ισπανία, Τουρκία, Πολωνία) που συμμετέχουν στο πρόγραμμα ERASMUS+ 2014 - 2017 στο οποίο το σχολείο μας έχει το συντονιστικό ρόλο. Έτσι οι καλεσμένοι μας διαπίστωσαν από κοντά την άρρηκτη σχέση των Αρχαίων Μακεδόνων με τον Αρχαίο Ελληνικό Πολιτισμό αλλά και τον πρωταγωνιστικό τους ρόλο στην Αρχαία Ελλάδα καθώς και τον καταλυτικό ρόλο που έπαιξε ο Μέγας Αλέξανδρος στην ένωση όλων των Ελλήνων και στη διάδοση του Ελληνικού Πολιτισμού στα πέρατα της γης.

Ακολουθούν φωτογραφίες από τις επισκέψεις μας.

ancient_museum_pella_1_thumb.jpg      ancient_museum_pella_2_thumb.jpg      ancient_museum_pella_3_thumb.jpg

Από την επίσκεψη στο μεγαλοπρεπές Νέο Αρχαιολογικό Μουσείο της Αρχαίας Πέλλας.

vergina_1_thumb.jpg      vergina_2_thumb.jpg      vergina_3_thumb.jpg

Εδώ έξω από τον λόφο όπου βρίσκονται προστατευμένοι οι περίφημοι Βασιλικοί Τάφοι των Αιγών. Καθώς δεν επιτρέπεται η φωτογράφιση, βιντεοσκόπιση και η πρόκληση θορύβων στο εσωτερικό του Μουσείου φωτογραφηθήκαμε έξω από τον Τύμβο.

timios_prodromos_1_thumb.jpg      timios_prodromos_2_thumb.jpg      timios_prodromos_3_thumb.jpg

timios_prodromos_panoramic_thumb.jpg

Κι εδώ φωτογραφίες από την επίσκεψη στην Ιερά Μονή του Τιμίου Προδρόμου, στις πλαγιές των Πιερίων ορέων.

Ο Σύλλογος Διδασκόντων σας καλωσορίζει στην ιστοσελίδα του Δημοτικού Σχολείου Μεσημερίου Έδεσσας.

Καλή περιήγηση.

phet.jpg

.png

ΣΤΑΥΡΟΛΕΞΟ ΕΥΕΛΙΚΤΗΣ ΖΩΝΗΣ Γ-Δ 2014-2015

Θέμα: "Ο Ναός του χωριού μας": Λύστε το σταυρόλεξο πατώντας εδώ.

logo_comenius_cate.jpg

CLICK ON THE ICON ABOVE